I Pracownia Malarstwa dla studentów I roku
Celem zajęć jest realizacja prac malarskich w oparciu o obserwację natury oraz jej twórczą interpretację, jak również rozwijanie wiedzy o warsztacie malarskim i umiejętności stosowania go w procesie malowania obrazów, oraz rozwijanie samoświadomości studenta w zakresie poznawania procesu twórczego. Ma to na celu przede wszystkim rozwinięcie indywidualnych predyspozycji młodego artysty i jego niepowtarzalnej osobowości. Obudzenie świadomości tego, że na drodze samodzielnych poszukiwań artystycznych będzie musiał zerwać z łatwą, obiegową estetyką, że nie powinien dopasowywać się do zmiennych mód, lecz poszukiwać ambitnych rozwiązań artystycznych zmierzających do odnalezienia właściwej drogi w malarstwie.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
II Pracownia Malarstwa dla studentów I roku
Pracownia stawia sobie za cel rozwijanie uzdolnień plastycznych, umiejętności warsztatowych i wrażliwości artystycznej studenta. Codzienne zajęcia prowadzą do ukierunkowania artystycznej osobowości a także wytworzenia u studenta dyscypliny i nawyku pracy. Współpraca pomiędzy studentem a pedagogami odbywa się zasadzie dialogu, dyskusji, konsultacji.
Student I roku w trakcie dwóch semestrów w pracowni określa swój własny sposób zapisu rzeczywistości, swojej ekspresji, formy i twórczej interpretacji natury. Poznaje różne techniki malarskie aby świadomie posługiwać się nimi do realizacji swoich artystycznych założeń. Zajęcia w głównej mierze oparte są na studium modela, jako sposobu na ćwiczenie zmysłu obserwacji, poznawania anatomii, proporcji, ruchu, kompozycji a także charakteryzacji kreski, koloru, gestu, czytania charakteru pozy, zróżnicowania form i faktur malarskich. Poza pracą z modelem raz w semestrze student ma za zadanie stworzyć obraz lub serię obrazów na zadany temat ( taki jak np. „Ja i Ty”, „Zdarzenie”, „Pomiędzy” itp. ). Studenci biorą udział w plenerze malarskim w Dłużewie którego podsumowanie stanowi wystawa na korytarzu Wydziału Malarstwa. Okazjonalnie organizowane są wystawy poza ASP, w ostatnich latach w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
I Pracownia Rysunku dla studentów I roku
Głównym zadaniem pracowni rysunku I roku jest rozwijanie zdolności, wrażliwości i wyobrazni poprzez szereg ćwiczeń studyjnych i plenerowych. Ćwiczenia oparte są w dużej mierze o wnikliwą obserwację i analizę natury.
Studenci I roku powinni opanować podstawy warsztatu rysunkowego. W tym celu przeprowadzane są ćwiczenia warsztatowe, prowadzone w pracowni, opierające się na studiowaniu modela.
Studium modela-zagadnienia kompozycji, budowy anatomicznej człowieka, światłocienia, waloru.
Studium modela- postać we wnętrzu z podkreśleniem wagi przestrzeni.
Ćwiczenia przeprowadzane w pracowni dopełniają zadania realizowane w oparciu o modela czy martwą naturę mające na celu zapoznanie się z różnorodnymi technikami rysunkowymi (węgiel,ołówek,tusz,techniki mieszane).
Ćwiczenia plenerowe, prowadzone poza Akademią, obejmujące szybkie szkice, notatki mające na celu wykształcenie umiejętności obserwacji, wyboru własnych motywów do tworzenia rysunku.
Program pracowni obejmuje również zadania tematyczne mające na celu rozwój wyobraźni, przełamywanie schematów myślowych, próby zobrazowania własnych idei.
Program pracowni rysunku powinien w sposób bardzo otwarty dostosowywać się do indywidualnych potrzeb danego studenta. Zajęcia w pracowni mogą być rozszerzone o konkretne dodatkowe ćwiczenia, lekturę, zapoznanie się z twórczością wybranych artystów.