Obrazy Prof. Tomasza Milanowskiego na Nord Art

Profesor Tomasz Milanowski na NordArt
NordArt to jedna z największych wystaw sztuki współczesnej w Europie. Projekt jest artystycznym dialogiem między narodami i próbą refleksji nad współczesnością. W niemieckim Budelsdorfie z okazji Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej zaprezentowany został projekt specjalny pt. ‘Kierunki-Polska’, reprezentowany przez 14 wybitnych polskich artystów malarzy i rzeźbiarzy, w tym dziekana Wydziału Malarstwa, profesora Tomasza Milanowskiego oraz prof. Stanisława Bracha z Wydziału Rzeźby. W kompleksie wystawienniczym NordArt dzieła ponad 200 współczesnych artystów z całego świata można oglądać do 5 października.
Historyczne tereny Carlshütte w Szlezwiku-Holsztynie służą jako miejsce, w którym międzynarodowa sztuka opowiada wspólną historię naszych czasów. NordArt, jedna z największych wystaw sztuki współczesnej w Europie, odbywa się w tym roku
od 6 czerwca do 5 października.
Corocznie kuratorowana i projektowana wystawa NordArt otrzymuje każdorazowo około 3000 zgłoszeń od artystów z całego świata. Carlshütte, niegdyś odlewnia żelaza, przekształca się w tygiel innego rodzaju – taki, w którym różne perspektywy ujawniają, że pomimo różnic kulturowych, nadzieje i marzenia Wschodu i Zachodu, Północy i Południa pozostają głęboko ze sobą powiązane.
Sztuka 200 wybranych artystów ucieleśnia ducha dialogu i wymiany, prezentując unikalne perspektywy na dzisiejszy świat. „Sztuka szuka odpowiedzi na wszystko, co nas porusza i dotyka, a w sztuce ludzie mogą znaleźć odpowiedzi. Odzwierciedla ona nasze lęki, ale także symbolizuje naszą wspólną nadzieję na lepsze jutro. Sztuka inspiruje duszę i wpaja pewność siebie w języku, który wszyscy ludzie rozumieją. Jesteśmy zaszczyceni, że NordArt był w stanie pielęgnować tę wspaniałą niewerbalną konwersację”, mówi główny kurator, Wolfgang Gramm.
Projekt „Kierunki – Polska”
Wystawa w ACO Wagenremise, której kuratorem jest prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, prezentuje wybrane prace 14 polskich artystów, ilustrując tło i rozwój trendów oraz ruchów współczesnej sztuki polskiej na przełomie XXI wieku. Zmian ściśle powiązanych również z europejską i amerykańską sceną artystyczną. Ważnym momentem artystycznego zwrotu dla polskiej sztuki był upadek muru berlińskiego i przystąpienie Polski do Unii Europejskiej – temat poruszany w większości prac site-specific stworzonych wyłącznie dla NordArt. Część polskiego projektu znajduje się w korytarzach NordArt – „ Wątpiący w świat” Wiesława Smętka oferuje mocny komentarz na temat kruchości stanu pokoju.
Artyści:
Bolesław Biegas, Stanisław Brach, Wojciech Ćwiertniewicz, Jan de Weryha, Rafał Espenschied, Łukasz Gawron, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Tomasz Milanowski, Paweł Orłowski, Marcin Otapowicz, Krzysztof Renes, Wiesław Smętek, Janina Wierusz-Kowalska
Projekt jest realizowany pod patronatem Pawła Jaworskiego, Konsula Generalnego RP w Hamburgu.
Zdjęcia: Jörg Wohlfromm
Więcej:
https://www.nordart.de/en/