W poniedziałek 3 lutego o godz. 19.00 w Galerii Opera w Teatr Wielki – Opera Narodowa odbędzie się wernisaż wystawy „Jacek Dyrzyński” prezentującej twórczość prof. Jacka Dyrzyńskiego, artysty i wieloletniego pedagoga związanego z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie.
Profesor Jacek Dyrzyński, wybitny malarz i wieloletni dydaktyk Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zmarł 1 lutego 2025 r. w wieku 78 lat.
Pogrążeni w smutku wspominamy Jego nieoceniony wkład w rozwój i historię Wydziału Malarstwa oraz Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych, którą prowadził z niezwykłą pasją, ciepłem i dydaktycznym oddaniem.
Jacek Dyrzyński. Wystawa
Kurator: Marcin Fedisz
Galeria Opera, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
wernisaż: 3.02.2025 godz. 19.00
czas trwania wystawy: 4.02- 23.03.2025
(…) Liczący ponad pół wieku dorobek Jacka Dyrzyńskiego, wpisując się w nurt abstrakcji geometrycznej, czyni go twórcą osobnym. Artysta ma naturę niezależną – w myślach kreuje swoje obrazy, nie szkicuje pomysłów, zawierza swojemu oku, wiedzy i intuicji. Jego sztuka wykazuje wiele powiązań z tendencją op-artu, którego narodziny sięgają przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Podobnie jak jego – pochodzący z różnych krajów – poprzednicy, osiąga w swej twórczości niecodzienne efekty optyczne, iluzję ruchu wywołaną przez odpowiednio zrytmizowane układy reliefowych form. Wklęsłości i wypukłości, ondulowane powierzchnie pokryte kropkami kolorów przywodzących na myśl doświadczenia pointylizmu, kwadraty wpisane w siebie i poddane ruchowi obrotowemu, diagonalne cięcia, metalicznie połyskujące dyski, karbowane tektury, wyraziste faktury, ażury połączeń, przenikające się i krzyżujące warstwowo struktury z kolorowych patyczków, dają wrażenie niestałości, dynamiki, zmienności doznań, które łudzą i zniewalają wzrok. (…)
Jagoda Barczyńska
Profesor Jacek Dyrzyński w latach 1984- 2019 prowadził Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa. W latach 1990-1996 był dziekanem Wydziału Malarstwa. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1999-2005 był prorektorem ASP w Warszawie.
W swej twórczości malarskiej, rysunkowej i w reliefach jest konsekwentnym abstrakcjonistą skupionym na problemach dynamiki, rytmu i oddziaływania form na płaszczyźnie. Od lat 80. w jego pracach dominuje kwadrat, który uznaje za figurę idealną, niepodatne na interpretacje semantyczne „czyste pole”. Uprawiał malarstwo, rysunek, malarstwo na jedwabiu i sztukę papieru.