- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
W piątek o godz. 5.04 w Klubie Relax Qultura Akademii Wychowania Fizycznego na Marymonckiej 34 otwiera się wystawa II Pracowni Rysunku dla Studentów I roku Wydziału Malarstwa. Serdecznie zapraszamy
Reset to temat zadania semestralnego realizowanego w semestrze zimowym w II Pracowni Rysunku dla I roku Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Zadnie polegało na indywidualnej interpretacji i rozwinięciu hasła tytułowego, a podczas jego realizacji autorki i autorzy mieli sięgnąć zarówno do własnych doświadczeń i skojarzeń, jak i bogatych odniesień kulturowych i kontekstów społecznych.
Prawdopodobnie każdy z nas zetknął się z koniecznością dokonania resetu na swoim urządzeniu elekronicznym. Najczęściej bywamy do tego zmuszeni w wyniku wielogodzinnej lub skomplikowanej pracy, gdy sprzęt jest przeciążony i nagle przestaje odpowiadać. Reset automatycznie odsyła nas więc do języka informatyki, kojarząc się z koniecznością wyłączenia a następnie uruchomienia komputera celem ponownego załadowania systemu operacyjnego. Jednak słowo reset obejmuje także wiele innych dziedzin życia. Reset w polityce oznacza całkowitą zmianę sposobu działania, w obszarze well being — odpoczynek. Reset jako zadanie rysunkowe miał być więc rozumiany bardzo szeroko i dotyczyć zagadnień: zmiany, zatrzymania aktywności i jej wznowienia, ale też postoju, przerwy, rozruchu i ewentualnego odzwierciedlenia tych procesów w obszarach szeroko rozumianych: kultury, technologii, polityki, gospodarki lub ekonomii. Dopuszczone były także interpretacje osobiste, w odniesieniu do życiowych cezur, czy nawet sytuacji granicznych lub transgresywnych.
Rysunkowe odpowiedzi na zadanie zawierają w sobie całe spektrum skojarzeń i emocji związanych z tematem resetu. Powstały prace poważne i żartobliwe, publicystyczne i osobiste, konceptualne i narracyjne, odnoszące się do cielesności i do sfery duchowej, czy wręcz religijnej. Na wystawie zobaczymy prace inspirowane życiem codziennym, rodzinnym, zabawą, popkulturą, zdrowiem fizycznym i psychicznym, technologią czy światem zwierząt.
Autorki autorzy wykonali trzy niezależne od siebie interpretacje rysunkowe zadanego tematu. Z powodu ograniczeń ekspozycyjnych na wystawie prezentujemy tylko jedną, wybraną pracę każdej osoby. Rysunki nie prezentowane na wystawie będzie można zobaczyć w galerii wirtualnej dostępnej za pomocą kodu QR znajdującego się przy nazwisku autorki czy autora.
Arkadiusz Karapuda
Matylda Tracewska