Pracownia Tkaniny Artystycznej

dr Elwira Sztetner

Studentki i studenci Pracowni Tkaniny Artystycznej mają możliwość zdobywania i rozwijania umiejętności w zakresie technik wybranych spośród wielu nauczonych w pracowni. Są to między innymi:

• tkactwo (na warsztatach lub ramach tkackich)
  • haft, dzianina, szycie (kojarzone równie często z rzemiosłem jak i sztuką feministyczną)
  • techniki oparte na barwieniu włókien, przędzy, papieru i tkanin
  • techniki wywodzące się z japońskiej sztuki shibori, batiku
  • malarstwo bezgruntowe
  • techniki oparte na przeplotach i wiązaniach

Pracownia ma charakter interdyscyplinarny. To przestrzeń działań pomiędzy tkaniną, malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i instalacją. Kreatywne, nowoczesne podejście do klasycznych technik, poszukiwanie nowych rozwiązań formalnych, łamanie stereotypów i schematów jest w pracowni równie ważne jak dbałość o technologiczną i formalną stronę pracy.

Tkanina to obecnie niezwykle popularne medium. Nawet „stare” techniki ponownie odkrywane ukazują się w nowej, atrakcyjnej dla współczesnych odbiorców sztuki odsłonie. Zyskują nowe sensy i zastosowania.

Dlatego dydaktyka w pracowni opiera się na dwóch filarach: doskonaleniu umiejętności technicznych i znajomości sztuki współczesnej.